Kouzlo pouliční fotografie tkví v tom, že ji můžete dělat kdykoli i bez drahé techniky. Z nudných obrázků z dovolené tak můžou vzniknout zajímavé fotky plné příběhů. Jak se ale liší fotka památek od pouliční fotografie? Existuje několik základních pravidel, jak vyšperkovat pouliční fotografii.
1. Budiž světlo
Světlo je základním pilířem jakékoli fotografie. Pozorujte světlo a stíny a hrajte si s kontrastem. Ne nadarmo se říká, že nejlepší fotky vznikají během zlaté hodinky, když slunce zapadá a vrhá dlouhé stíny. V ten moment bude měkké světlo kreslit hezké barvy a vám jen stačí počkat, kdy ze stínu vyjde zajímavá postava. Světlo může ozvlášnit i prázdné ulice.

2. Barva jako element
Pokud si nevíte rady, jak pouliční fotografování uchopit, začněte s pozorováním barev. Barva může sloužit jako skvělý element. Vidíte zajímavé statické pozadí? Stačí počkat na vhodně barevný prvek a voilà pouliční fotografie je na světě. Nezůstávejte ale jen u těchto pouličních klasik. Zaměřte se v kompozici na hledání izolované barvy, která přitáhne pozornost v jednobarevné scéně. 

3. Vyprávějte příběhy
Jestli je v něčem pouliční fotografie specifická, tak je to autentičnost. Na ulici se odehrává spousta příběhů a je jen na vás, jaký se rozhodnete zvěčnit. Dobrý fotograf je také dobrým pozorovatelem a dokáže vystihnout ten rozhodující okamžik, který prosazoval Henri Cartier-Bresson. Pouliční fotky mají vyvolávat emoce. Hledejte v ulicích humor, kontrast i tíhu chudoby, ale s tou je potřeba jednat opatrně.

4. Ještě blíž
Pokud nejsou vaše fotky dobré, nejste dostatečně blízko. Toto heslo pronesl a zastával válečný fotograf Robert Capa. Pokud se jím budete řídit, máte z poloviny vyhráno. Chce to ale dostatek kuráže. Vyměnit dlouhé zoomovací objektivy za pevné není jen tak. Často se musíte dostat až do samotného dění a zvolit svou taktiku, jak být co nejvíc nenápadný a uchovat tak autenticitu obrázku. Bude to ale stát za to!

5. Fokus snímky přináší
Není nic horšího, než když máte správné vybavení, skvělé světlo, ale během focení běháte z jednoho rohu ulice na druhý a nevíte, co přesně fotit. Občas se i zkušeným fotografům stává, že je opustí múza a najednou v prázdných ulicích není nic k vidění. V ten moment je dobré mít v záloze vymyšlené své projekty. Stačí se zaměřit na jeden konkrétní element a vytvořit z nich sérii snímků. Inspirovat se můžete třeba Elliottem Erwittem, který nafotil v ulicích čtyřnohé chlupáče a jejich páníčky.

You may also like

Back to Top